İştah Kesen Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir ?

admin 03 Ocak 2013 0
İştah Kesen Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir ?

Zayıflamak istediğiniz zaman, denemediğiniz diyet listeleri, yapmadığınız egzersizler kalmaz. Ama ne yaparsanız yapın bir türlü iştahınızı kontrol edemiyorsunuz değil mi? Sürekli kendinizi aç hissediyorsanız, bu süreç içinde kilo vermeniz neredeyse imkânsız gibi birşeydir.

Hâlbuki zayıflamak istediğiniz andan itibaren sizi acıktırmayacak, iştahınızı bastıracak besinler tüketmeniz gerekmektedir. Size daha önceden diyet lahana çorbası tarifini paylaştık. Bu sizi oldukça tok tutmaya yarayacaktır. Kilo vermek için seçtiğiniz besinler sizi aç hissettirecek o stres altında kilo vermekten çok almayı başaracaksınız. Ama sizi tok tutan besinleri yerseniz hem stres yapmamış olacaksınız hemde sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olabileceksiniz.

Öncelikle zayıflamak istediğiniz zamanı iyi seçmelisiniz ve daha önce paylaşmış olduğumuz zayıflamak için ilk nerden başlanmalıdır ? ve kilo yapan sebepler konusunu gözden geçirmenizi önerebiliriz.

iştahınızı bastıracak olan besinlerden bazılarına değilenilim;

Krom; tam anlamıyla bir mineral deposudur. Krom içeren besinler tüketildiği zaman kesinlikle açlık hissi duyulmaz. Krom içeren besinler tokluk hissi vererek az yemeye ve doğal olarak da zayıflamaya yardımcı olur. Krom içeren besinler zayıflamanın yanında insülün dengesini ayarlayarak kan şekerinin de dengelemesinde büyük rol oynar.

Krom içeren besinler:
Ceviz, fındık, bol tahıllı ekmek, et, yeşil fasülye, brokoli ve baharatlar.. Baharatlardan da özellikle tarçın sizi tok tutmaya bire birdir. Bunnu yanında ceviz ve fındık krom içermesine rağmen mümkün olduğunca az tüketin, zira içerdiği yüksek oranda kalori ile zayıflamak isterken tam tersi kilo almanıza sebep olabilir. Örneğin; gün içinde 2 kahve fincanından fazla tüketmeyiniz. Cevizi de günde 5 adet fazlasını yemeyiniz.

Karbonhidratlar:
Karbonhidrat yazısını görünce şaşırmanız bence gayet normal. Çünkü çoğu yerde zayıflamak istenildiğinde yasaklar listesinin başına yazılır karbonhidrat. Ancak doğruluğu kanıtlandı ki karbonhidrat içeren besinlerin içinde tok tutacak miktarda vitaminler mevcuttur. Aslında yasaklanmasından ziyade miktarının yazılması daha doğru olur. Yani sizin tek yapmanız gereken gün içinde alacağınız karbonhidrat miktarını iyi ayarlamak olmalı. Örneğin; günde 4 dilim tahıllı ekmek, günde iki öğün makarna veya bulgur pilavı sizi tok tutar ve zayıflamanıza oldukça yardımcı olur.

Triptofan:
Triptofan tam bir aminoasittir. Triptofanın asıl görevi, bedene mutluluk hormonu salgılayarak stressiz bir diyet dönemi geçirmenizi sağlamaktır. Böylece hem tok hem de kendinizi mutlu hissedebileceğiniz bir diyet listesini gündeminize getirebilirsiniz.

Triptofan içeren besinler ise:
Muz, yulaf, peynir ve avakadoyu listenin başına yazabiliriz. Sabah kahvaltılarınıza sütle birlikte yulafı koyduğunuzda öğle yemeklerine muzu, ara öğünlerinizdeki salatanın içine ise avakadoyu doğradığınızda tok tutucu ve kendinizi sinirsiz hissedebileceğiniz bir diyet dönemi yaşamış olabilirsiniz.

Bir Yanıt bırak »