Menepoz Dönemi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

admin 26 Kasım 2012 0
Menepoz Dönemi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menepoz döneminde diş sağlığınıza dikkat edin!

Her kadının birgün mutlaka yaşayacağı kaçınılmaz gerçek olan “menepoz” dönemi peşin sıra getirdiği etkileri ile kadınları çok zor dönemlere sokuyor. Kemik hastalıklarından diş sağlığına kadar birçok etki ile kadınları rahatsız eden bu dönemde mutlaka uzman doktorlardan yardım alınması ve hayatınızı buna göre şekillendirmenizi öneriyoruz. Buraya kadar menepoz dönemi ve bu dönem içinde başınıza gelmesi muhtemel durumlardan bahsettik, bundan sonra ise bu dönemde sizlere diş sağlığınız konusunda yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Menepoz, her kadının mutlaka yaşayacağı kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızı çıkıyor. Kadınlar için biyolojik ve psikolajik olarak birçok değişimin yaşandığı zorlu bu dönemde diş sağlığı da etkileniyor. Diş hekimi ve protez uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ağız ve diş sağlığının, vücut sağlığının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, bu dönem hakkında bilgiler veriyor.

Kadınlarda ağız-diş sağlığı menepoz, hamilelik, bebek emzirme ve mensturasyon dönemlerinde farklılıklar gösterir. Menepozda yaşanan psikolojik sorunlar nedeniyle uzunca bir süre profesyonel ağız bakımına ara verilmesi, ağız sağlığı sorunlarının büyümesine sebep olabiliyor.

Yaşa bağlı ve cerrahi işlem sonrası gelişen menepozla kadınlarda aşırı terleme, ciltte gerginlik, sıkıntı, saç dökülmesi, osteoporoz ve kalp damar hastalıkları riskinde artış gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu süreç içinde en çok ihmal edilen konu ağız bölgesindeki sorunlardır.

Şimdi bu dönemde ne gibi değişiklikler oluyor onlardan bahsedelim;

Menepoz döneminde tat değişiklikleri, ağızda yanma hissi, tükürük akışında azalmaya bağlı ağız kuruluğu, sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet ve en önemlisi çene kemiğinde ve dişi çevreleyen kemikte erime en belirgin değişikliklerin başında geliyor. Menepoz döneminde normal diş bakımına devam edilmesi çok önemlidir.

Menepoz döneminde diş bakımı nasıl oluyor?

Cevap olarak, menepoz döneminde kadınlar dişlerini düzenli olarak günde iki kez fırçalaması gerekiyor. Aylık periyotlar halinde diş kontrollerinin de ihmal edilmemesi bir o kadar önemlidir. Bu dönemlerde şekerli gıdalardan kaçınılarak, süt ve süt ürünleri tüketilmesi diş sağlığı açısından doğru bir karar olacaktır.

Bir Yanıt bırak »