Menopoz Başlangıcı ve Belirtileri

admin 01 Nisan 2013 0
Menopoz Başlangıcı ve Belirtileri

Bayanlarda yaş ilerledikçe görülür. Genelde 45 yaş üstü için geçerlidir. 40 yaşının üzerine çıkan bayanlarda menopoz başlangıcı olabilir. Bu da gayet normaldir.

Adet kesilmesi menopoz başlangıcı olarak nitelendirilebilir. Fakat her adet kesilmesi menopoz olmaz. Hamilelik durumunda da adet kesilmesi yaşanır. Bu yüzden adet kesilmesiyle ilgili mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Her neyse konumuzu fazla saptırmadan menopoz belirtilerine devam edelim. 45 yaş üstü adet olmayan kadınlarda genelde menopoz başlangıcı görülmektedir.

Adet kesilmesinin dışında kişi sık sık terleyip ateşlenebilir. Bunlar menopoz başlangıcının nedenleri arasındadır.

Menopoz başlangıcında kişide durduk yere sinir, aşırı duygusallık ve aniden ağlama gibi durumlar görülebilir. Kişi bu dönemde cinsel isteksizlik, idrar tutamama gibi durumlarla da karşılaşabilir.

Son olarak belki de en önemlisi vajinada olan kuruluk menopoz döneminin başladığına bir işarettir. Vajina kuruluğu olan kadınlarda menopoz başlangıcı olur diye birşey de söz konusu değildir. Bazı deri hastalıkları vajinada kuruluğa neden olabilir. Bu yüzden menopoz döneminin kesin olarak başladığını bir doktor ağzından duymak daha mantıklıdır.

Bir Yanıt bırak »