Somon Balığının Faydaları ve Nasıl Pişirilir ?

admin 25 Ocak 2013 0
Somon Balığının Faydaları ve Nasıl Pişirilir ?

Somon Balığı Hakkında Kısa Bilgi
Kalbimizin dostu olan somon balığı, soğuk sularda yaşayan, Latince Salmonem diye adlandırılan ve pek çok cinsi bulunan bir balık çeşididir. Bu balığı biz yeni yeni tanımaya başladık. Son yıllarda balıkçı tezgahlarında görür olduk.

Somon, aslında bir deniz balığı olsa da üremesini tatlı akarsularda yapmaktadır. Yumurtadan çıkan yavrular, dünyaya geldikleri yerde avlanarak gelişirler. İki yıl kadar tatlı suda yaşar, yavrular 15-20 cm olunca, denize açılır ve burada birkaç yıl geçirirler. Balık iyice geliştiğinde geri dönüş yolculuğu başlar. Somon balığının hedefi, yumurta olarak dünyaya ilk geldiği yerdir. Bu oldukça zor bir iştir, çünkü balığın dönüş yolculuğunda katetmesi gereken mesafe bazen 1500 km’yi bulabilmektedir. Somon balıkları, yollarını bir av köpeğininki kadar hassas olan koku duyularından faydalanarak bulurlar.

Ancak yumurta mevsiminde bu zorlu geri dönüş yolculuğunu yaparlar. Üreme zamanı, dişi ve erkek birbirine bağlı bir çift oluşturur. Yumurtlamayı müteakip , bu çift ölür.

Somon Balığının Faydaları
Beyaz etli, yağlı bir balıktır. Faydalı vitamin ve birçok oligo elemanın yanında, içindeki omega 3 yağının; kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği, kolesterolü düşürdüğü biliniyor.

Somon birkaç şekilde pişirilebiliyor. Bunlardan bazıları;
– Izgara
– Buharda
– Fırında
– Haşlama

Şeklinde pişirmek mümkündür.

Bir Yanıt bırak »