Uçuk Nedir, Neden Çıkar ve Nasıl Tedavi Edilir ?

admin 03 Ocak 2013 0
Uçuk Nedir, Neden Çıkar ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Uçuk, genel olarak dudak ve burun çevrelerinde meydana gelmektedir. Genital bölgelerde de görülmektedir. Kişide estetik açıdan hoş durmayan bir görüntüye sebep olur. Genelde yemek yerken insana mütşih bir rahatsızlık vermektedir.

Uçuk bulaşıcı bir hastalıktır. Bunu önlemek için mümkün olduğunca eşyalarınızı başkaları ile paylaşmaktan uzak durmanız gerekir. Uçuk olan bölgeye temas edilmemelidir. Uçuğa el temasında bulunup başka bölgelere dokunulduğu zaman uçuğun yayılmasına sebep olabilirsiniz.

Uçuk virüsü bulaştığında ilk olarak su toplaması denilen kabarcıklar meydana gelir. Oluşan su kabarcıkları birleşerek sarı veya beyaz bir bütün hâline gelirler. Bu yapı zamanla yumuşar ve kendiliğinden düşerek oluştuğu bölgede bir iz yapar. Kalan iz kahverengi bir izdir ve zamanla azalma gösterir. Gözde oluşan uçuklar kısa sürede iyileşir. Genelde iz bırakmayan göz uçukları bazı durumlarda kalıcı göz hasarlarına neden olmaktadır. Göz tabakalarına zarar vererek görmeyi engelleyecek durumlar da meydana getirebilir.

Tedavi yöntemi olarak kesin bir çözüm sunulamaz. Fakat hastalığın süreci ile oynama yapılabilir. Normal bir uçuk oynanmadığı veya koparılmadığı taktirde max 2 hafta gibi bir sürede geçmektedir. Antiviral kremler ile bu süreç kısaltılabilir. Eğer ilhitap meydana getirmiş bir uçuk varsa antibiyotik kremler kullanılması gerekmektedir.

Bir Yanıt bırak »